Praca chałupnicza – czym jest? Najważniejsze informacje

Praca chałupnicza to temat, który interesuje ogromną ilość osób. Zarabianie pieniędzy bez wychodzenia z domu jest niezwykle komfortowe. Nikt nie mówi nam, kiedy mamy wykonać dane zadanie. Samodzielnie zarządzamy swoim czasem. Zdecydowana większość osób traktuje to, jako pracę dodatkową, która pozwala zwiększyć budżet domowy. Niektórzy jednak chałupnictwo traktują jak prace na pełen etat. Istotne jest jednak to, aby rozważnie analizować oferty. Oszuści tylko czekają, aby wykorzystać brak doświadczenia i wiedzy.

 

Czym jest praca chałupnicza?

Praca chałupnicza wykonywana jest w wybranym przez nas miejscu. Możemy pracować w zaciszu własnego domu, co zapewnia nam pełną swobodę i ponadprzeciętną wygodę. Nie musimy tracić czasu na uciążliwe dojazdy. Zadania zlecane są przez firmę, z którą nawiązaliśmy współpracę. Praca chałupnicza jest nierzadko prosta i przyjemna – właśnie dlatego cieszy się ona tak dużą popularnością. Jest to spore udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, czy też takich, które nie mogą lub nie chcą podjąć stałego zatrudnienia. Praca chałupnicza nierzadko wybierana jest przez emerytów lub tych, którzy chcą dorobić do zbyt niskiej pensji. Zarabianie w domu jest w pełni bezpieczne i legalne. Jedynym problemem jest znalezienie odpowiedniej oferty. Niestety wraz z falą ogromnego zainteresowania w sieci pojawili się oszuści. Można śmiało powiedzieć, że nieuczciwe oferty przeważają na pierwszych stronach wyszukiwania. Właśnie dlatego do chałupnictwa należy podejść z dużą dozą ostrożności.

 

Ile można zarobić na pracy chałupniczej?

Chałupnictwo umożliwia zarobek od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, czym będziemy się zajmować, a także ile czasu będziemy poświęcać na pracę. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten rodzaj zatrudnienia jest czymś zupełnie innym, niż praca w domu przez Internet. W przypadku chałupnictwa bazujemy raczej na umiejętnościach manualnych.
Uczciwą formą zarobku jest szycie. Taką pracę bardzo często zlecają firmy krawieckie, które nie wyrabiają się ze zleceniami. Stawka zależy od złożoności projektu. Za niewielką serwetkę można zarobić około 10 zł, a w przypadku torby hand-made może być to nawet 100 zł.

Praca chałupnicza to także grawerowanie tabliczek, haftowanie tkanin, malowanie obrazów na szkle, zdobienie porcelany, rzeźbienie świeczników. Jest to grupa prac, które można zaliczyć do artystycznych. Za mały haft możemy otrzymać np. 20 zł. Za ręczne udekorowanie drogiego wazonu nierzadko proponuje się 50 zł, a nawet więcej. Wszystko zależy od specyfikacji danego zadania – im jest ono prostsze i mniej pracochłonne, tym zarobimy mniej.

 

Oszustwa w pracy chałupniczej

Przeważająca liczba osób myśląc o pracy chałupniczej ma przed oczami skręcanie długopisów. Trzeba jednak uświadomić sobie, że takie zajęcie miały sens kilkanaście lat temu. W dzisiejszych czasach jest niemal pewne to, że trafimy na oszusta. Praca chałupnicza w domu wymaga konkretnych umiejętności. Ciężko oczekiwać zarobku, jeśli tak naprawdę nie wiemy, co potrafimy robić. Zbyt łatwe pieniądze powinny nam dać wiele do myślenia.

Praca chałupnicza, która wymaga kaucji nie jest bezpieczna. Tak działa niemal każda nieuczciwa firma – obiecywane są nam zarobki na wysokim poziomie, jednak w pierwszej kolejności trzeba wpłacić określoną kwotę na przesyłkę materiałów. Oczywiście ma być ona nam zwrócona po zrealizowaniu zadania. Zwykle nie jest to duża kwota (20-50 zł). Nie trzeba jednak dodawać, że na przelaniu pieniędzy kończy się współpraca, a kontakt z pracodawcą nagle się urywa.

 

Jak uniknąć oszustwa?

Istnieje bezpieczna praca chałupnicza, na której można zarobić, jednak oszuści skutecznie zniechęcają osoby, które są zainteresowane tą formą zatrudnienia. Przede wszystkim należy dokładanie zweryfikować pracodawcę. Firma powinna nam podać wszystkie podstawowe dane. Na ich podstawie sprawdzimy, czy znajduje się ona w CEIDG. Prace chałupnicze często oferowane są przez osoby, które nawet nie mają założonej działalności. Fałszywe dane sprawiają, że znalezienie ich w celu odzyskania pieniędzy jest bardzo trudne. Dobrze jest również, gdy z daną firmą można kontaktować się nie tylko drogą internetową, ale również telefoniczną. Wiele przedsiębiorstw posiada siedzibę stacjonarną (np. szwalnie, pracownie artystyczne). Oczywiście każda forma zatrudnienia musi być podparta umową. W innym przypadku jest ona niezgodna z prawem. Praca dodatkowa w domu wymaga od nas kompleksowego sprawdzenia oferty. Poszukajmy opinii na forach internetowych. Niezwykle często osoby oszukane ostrzegają innych użytkowników przez daną firmą. Pamiętajmy, aby robić to samo. Polecajmy w sieci zaufanych pracodawców i demaskujmy oszustów.

 

Praca chałupnicza w Polsce oraz za granicą

Praca chałupnicza w Polsce to przede wszystkim wszelkie zadania, które wymagają wysokiego poczucia estetyki oraz zdolności manualnych. Powoli zaczyna zacierać się granica między pracą przez internet (np. wypełnianie ankiet, dodawanie opinii na temat produktu, promowania marki na forach), a chałupniczą. Trzeba jednak pamiętać, że przebiegają one na zupełnie innych warunkach. Chałupnicza praca dodatkowa w domu wymaga dostarczenia materiałów do pracy (np. tkanin do szycia, pościeli do haftowania). Dostęp do internetu jest praktycznie zbędny. Tak samo jest w przypadku pracy za granicą. Oczywiście różnica jest w zarobkach. Jeśli mieszkamy np. na terenie Niemiec, to możemy zarobić nawet trzy razy więcej. Praca z domu to szansa na dodatkowe pieniądze, jednak traktowanie jej, jako głównego źródła dochodu jest dość ryzykowne.

Praca chałupnicza – czym jest? Najważniejsze informacje
5 (100%) 1 vote